_ _ _

SLOVAKIA OPEN - Piešťany 7/2021

Hviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívneHviezdy sú neaktívne

Víťazom Slovakia Open Piešťany 2021 sa stal Samir Sahidi

V týždni od 10. 07. do 18. 07. 2021 sa v priestoroch Balace Ballroom na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch uskutočnil otvorený kvalifikačný turnaj Majstrovstiev Slovenska v šachu jednotlivcov a Majstrovstvá Slovenska žien. Turnaja sa zúčastnilo celkovo 87 hráčov a najlepšie umiestnený slovenský hráč mal garantovaný postup na uzatvorený veľmajstrovský turnaj MSR v roku 2022. O najcennejší titul v ženskej kategórii bojovalo 17 šachistiek. Turnaja sa okrem slovenských šachistov zúčastnili šachisti z Česka, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a Švajčiarska. Víťazom kvalifikácie Majstrovstiev Slovenska sa stal IM Samir Sahidi z Klubu šachových nádejí Bratislava, ktorý bol v turnaji druhý nasadený a získal celkovo 8 bodov z 9 partii, keď súperom dovolil len 2 remízy a turnajom prešiel bez jedinej prehry. Na druhom mieste skončil GM Milan Pacher a bronzovú medailu získal GM Martin Mrva. Obaja v turnaji získali 7 bodov.

V ženskej kategórii zvíťazila a titul majsterky Slovenska si odniesla Dominika Tomčíková z TJ SLOVAN Rajecké Teplice, ktorá získala celkovo 6 bodov. Striebro si vybojovala Martina Tarageľová a bronz získala WFM Lucia Ševčíková (obe 5,5 bodu). V kategórii seniorov sa najviac darilo FM Karolovi Motúzovi pred Františkom Jablonickým a Miroslavom Kanianskym, medzi juniormi sa turnaj najviac vydaril celkovému víťazovi turnaja IM Samirovi Sahidimu pred Martinou Tarageľovou a WFM Luciou Ševčíkovou. V kategóriách podľa ratingu boli najúspešnejšími Vladimír Škreňo, Denis Nemšák a Marek Ihnát v kategórii do 2100, Marek Fizer, Dominika Tomčíková a Ivan Stanko v kategórii do 1900, Simona Bochničková, Igor Paholok a Lukáš Strapec v kategórii do 1700 a Witold Lechowski, Jozef Lesay a Michal Dolník v kategórii do 1500.

V rámci sprievodného programu organizátori z ŠK Modra pripravili turnaje v bleskovom a rapid šachu a exhibície v živom šachu. “Sme veľmi radi, že sme od Slovenského šachového zväzu dostali dôveru a mohli sme organizovať Majstrovstvá Slovenska v šachu jednotlivcov. Chcel by som sa taktiež poďakovať za spoluprácu Kúpeľom Piešťany, ktoré nám poskytli krásne priestory, v ktorých sa podujatie uskutočnilo. Čerešničkou na torte boli pre nás exhibície v živom šachu, ktoré prilákali pozornosť nielen účastníkov majstrovstiev Slovenska, ale aj širokej verejnosti,” hovorí Ján Kišon, riaditeľ Majstrovstiev Slovenska v šachu jednotlivcov 2021.

Na hladký priebeh dohliadal rozhodcovský tím pod vedením medzinárodného rozhodcu, Rastislava Diviaka. Jeho rozhodcovský tím počas celého priebehu nemusel riešiť závažnejší problém a mohol tak naplno sledovať boje na jednotlivých šachovniciach. Diváci doma i vo svete mohli taktiež sledovať všetky partie online, ktoré boli prenášané na webovej stránke chess.sk a taktiež na svetových stránkach ako chess.com a chess24.com. V sprievodných turnajoch zvíťazili GM Mikuláš Maník v turnaji v bleskovom šachu a IM ​​Valentin Baidetskyi v turnaji v rapid šachu. “Chcel by som sa veľmi poďakovať v mene celého rozhodcovského tímu za korektný priebeh celého podujatia. Sme veľmi radi, že sme mohli byť rozhodcami práve tohoto podujatia, ktoré sa odohralo v krásnych priestoroch Piešťanských kúpeľov,” dodáva Rastislav Diviak, hlavný rozhodca Majstrovstiev Slovenska jednotlivcov 2021.

Exhibície v živom šachu sa uskutočnila pod taktovkou Agentúry Hector, ktorá predviedla šermiarske súboje na živej šachovnici. Exhibičnú partiu medzi sebou odohrali dvaja prezidenti Slovenského šachového zväzu, a síce ten súčasný, Ing. Milan Roman, a bývalý, Ing. František Jablonický. Partia skončila remízou a aktuálny prezident SŠZ dodáva: “Som veľmi rád, že sme sa po náročnom roku vrátili k tradícii živého šachu, ktorá je nezameniteľne spojená s Majstrovstvami Slovenska jednotlivcov. Touto cestou by som sa rád poďakoval organizátorom podujatia, Agentúre Hector a v neposlednom rade Ing. Františkovi Jablonickému za peknú partiu. Verím, že podobné podujatia môžu prispieť k propagácii šachu na Slovensku a že ich v najbližšom období ešte veľa zažijeme.”

článok prevzatý z chess.sk

Za ŠK Junior sa zúčastnil Lukáš Strapec. Nasadený ako 65. sa s 4,5 bodmi umiestnil na peknom 49.mieste.

Naša práca

Snažíme sa sprostredkovať Vám zážitky zo všetkých podujatí na ktorých sa zúčastňujeme, aby ste Vy aj Vaši blízky mohli s nami prežívať radosť z hry i pocity víťazstva!